Schematy systemów kominkowych


Poniejżej prezentujemy wizualizacje przykładowych systemów ogrzewania kominkiem. Materiały te zostały udostępnione przez firmę Godkowie. Naszego głównego dostawcy materiałów

 

 

 

 

 Kominek akmulacyjny

 

Poniżej przedstawiony został schemat kominka akmulacyjnego. W poniższym schemacie został on wykonany z dodatkowymi krążkami akmulacyjnymi, co znacznie poprawia jego efektywność. Obudowa takiego kominka jest szczelnie zamknięta, a ciepło oddawane jest przez promieniowanie  szamotu.

 

Kominek akmulacyjny z systemem

 

Hypocausta

 

Poniżej mamy schemat kominka akmulacyjnego jak powyżej, lecz bez krążków. Dodatkowym elementem tego systemu jest tzw. układ Hypocausta - gdzie ciepłe powietrze grawitacyjnie cyrkuluje pomiędzy tzw. "językami" równomiernie ogrzewając całą powieszchnię szamotowej ścianki. System taki może być stosowany jako ogrzewanie całego domu. Ciepło rozprowadzone tym sposobem jest zdrowsze oraz zapewnia czystość pomieszczeń w odrużnieniu do nadmuchowego rozprowadzenia powietrza. Podobne rozwiązania były stosowane już w średniowieczu do ogrzewania zamków. 

 

Pieco-kominek

 

Poniżej z koleji prezentujemy schemat typowego pieco-kominka, w takim systemie mamy najwieksze wykorzystanie temperatury spalin. Nie stosujemy w tym rozwiązaniu typowego wkładu, lecz tylko drzwiczki. Całe palenisko jak i kanały są murowane z krztałtek szamotowych. Uzyskujemy w ten sposób bardzo dużo zakumulowanego ciepła. 

 

 

Kominek z płaszczem wodnym

 

Od dłuższego czasu można zaobserwować ogromne zainteresowanie kominkami z płaszczem wodnym. Jednak jako uzasadnione uważamy budowę takiego kominka w połączeniu z ogrzewaniem gazowym lub olejowym w celu zmniejszenia zurzycia. Badź w połączeniu z pompą ciepła - by wspomódz jej działanie przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Kominki z płaszczem wodnym montowane przez naszą firmę są najczęściej podłanczane według poniższego schematu.